top of page

Ведучий 1:

Любі гості, добрий день!

Ведучий 2:

Раді ми вітати всіх!

Ведучий 1:

І знайомих і нових!

Ведучий 2:

Чекають на вас забави та смішинки!

Ведучий 1:

Не сумуватимете ані хвилинки!

Ведучий 2:

Любить наш народ святкування, веселощі і розваги. То чому б нам не відзначити кінець зими?

Ведучий 1:

Адже є чудова нагода — свято Масляної! Доречи, а чи знаєте Ви прислів’я про масляницю? Добре, а давайте перевіримо ваші знання?

Ми будемо починати прислів’я, а Ви продовжувати. Гаразд?

◘ Не життя-буття, а… Масляна.

Ведучий 2:

◘ Масляна сім днів… гуляє.

Ведучий 1:

◘ Боїться Масляна гіркої редьки та… пареної ріпи (тобто посту).

Ведучий 2:

◘ Масляна іде, блін да… мед несе.

Ведучий 1:

◘ Масляна без млинців, іменини ….без пирогів не бувають.

Ведучий 2:

◘ Ми думали, масляна сім тижнів, а вона …тільки сім днів..

Ведучий 1:

◘ Як на масляному тижні…. в стелю млинці летіли.

Ведучий 2:

◘ Без млинця не…масляна.

Ведучий 1:

◘ Блін не сніп - на вила …не наколеш.

Ведучий 2:

◘ Блін не клин, черева не розколе.

Ведучий 1:

◘ Млинці і поцілунки рахунку …не люблять.

Молодці! А знаєте Ви, що святкування починається з ...

Ведучий 2:

Стоп! Давай по-порядку.

Варто спочатку з'ясувати, звідки походить назва свята. А раптом вона не одна?..

Ведучий 1:

Так, дійсно! Історія цього свята говорить нам про те, що воно зародилося ще в стародавній слов'янській язичницькій культурі. Люди здавна на Масляну випікали млинці, як символ тепла, сонця, перемоги весни над зимою. Символом останнього також було спалювання опудала Зими.

Ведучий 2:

А ще в народі були поширеними дуже різноманітні назви цього свята: Масляниця, Сирна, Касаточка, Цукрові вуста, Чесна масниця, Весела, Перепелочка, Перебуха, Об'єдуха, Ясочка.

Ведучий 1:

Слухай, мені це здається, чи всі назви жіночого роду?

Ведучий 2:

Так, і це недаремно. З давніх-давен Масляна вважалася жіночим святом. Чоловіки повинні були відкупитися у жінок, щоб мати право святкувати Масляницю.

Ведучий 1:

А Ви знаєте скільки днів триває Масляниця? Правильно, Масляниця до нас приходить на 7 днів. Кожен день має свою назву і своє призначення.

Ведучий 2:

Так, перший день тижня іменують «Зустрічі». Люди, переважно жінки, збиралися у великі гурти на снігових гірках і забавлялися, сковзаючись із них. Такі зустрічі проходили дуже тепло і радісно.

Ведучий 1:

1 день наряджали опудало Масниці, ось як у нас (показує на дошці), возили його в санях, співали пісні, вихваляли опудало. А давайте і ми заспіваємо! Я пропоную співати в командах. Команда дівчаток і команда хлопців.

(Кожна команда отримує аркуш паперу з текстом і почерзі співають частівки.( Веселі частівки))

Ведучий 2:

Після такого гарного співу приходив другий день масляної неділі – вівторок. А знаєте як в народі його прозвали? Правильно - «Загравання». Цікава назва, чи не так? В цей день починалися різноманітні ігрища, пригощання всіх млинцями, діти будували снігові фортеці, каталися з гір, грали в рухливі ігри, водили хороводи, танцювали.

Ведучий 1:

А яке ж свято без ігор? Давайте і ми пограємо в гру, яка називається «Кидання із зав’язаними очима».

(Кожному учаснику дають по 10 картоплин. Гравець стає на відстані 2,5-3 метри від відра, коробки чи кошика. Йому дозволяється тричі кинути, тренуючись. Потім гравцеві зав’язують очі, і він повинен закинути у відро якомога більше картоплин.)

Ведучий 2:

А ось я пропоную пограти в гру «Хто перший»

В коло ставлять кеглі. Кількість кеглів має бути на одну менша, аніж кількість гравців. Під музику всі ходять навколо них, а щойно музика зупиняється, учасники повинні встигнути схопити кеглю. Той, кому не дісталась кегля, покидає гру. Щоразу кількість кеглів зменшується на одну.

Ведучий 1:

А давайте скоріше дізнаємося, який третій день масляної неділі? Третій день масниці має смачну назву «Лакомка», в цей день дітвора обходила двори і за виконання олійних пісень отримувала від господарів млинці, короваї, пряники, яйця.

Ведучий 2:

Але коронним частуванням були млинці. Це обрядова їжа. В млинцях як би зароджувалася сила сонця, земний дух змішувався з ярким жаром. Блін  вважався зображенням сонячного кола. Блін - майстерність жінки, млинців  ворожили, млинцями приворожували судженого (коханого). 1 блін належало винести на вулицю і покришити птахам. Подавали млинці бідним і мандрівникам.

Ведучий 1:

А давайте і ми поласуємо млинців!

(Конкурс «Хто швидший?»)

Для цього обираються бажаючи, їх групують в 4 команди по 4 гравця. Кожна команда стає один за одним і стає навпроти свого стільця на відстані 2 метрів. С початком музики кожний гравець підбігає до свого стільця, бере один млинець і швидко повинен його зїсти, повертається назад до команди, його змінює слідуючий і так до першого учасника. Виграє команда, яка швидше з’їсть усі млинці.

Ведучий 2:

А Четвертий день масляної неділі називається розгул, в цей день ходили на ярмарок, влаштовували маскаради, причому чоловіки вбиралися в жіночі сукні, а жінки - в чоловічі, деякі виряджалися в костюми зайців, блазнів. Ряджені з шумом і музикою каталися на санях по місту. Крутилися каруселі. Народ катався з крижаних гір, проводилися кулачні бої - прекрасний спосіб погрітися на морозі. І ми з вами підемо на ярмарок. А, чували ви, як на ярмарку старий корову продавав?

Діти Ні, не чули!

Ведучий 1:

А бачили?

Діти Ні, не бачили!

Ведучий 2:

Тоді ми вам розповімо і покажемо.

Сценка «Як старий корову продавав» (вірші С. Маршака)

Ведучий 1:

Ось і настав п’ятий день масляної неділі, в який ми з вами сьогодні зібралися – п’ятниця – тещині вечірки. У цей день зять повинен почастувати свою тещу. Після цього зятю належало покатати свою тещу вулицями села або ж міста. При чому дорогу обирають залежно від характеру тещі – злу та сварливу везуть по нерівній дорозі і, навпаки, якщо теща лагідна, то і дорога рівна, немов струна.

Ведучий 2:

А завтра прийде шостий  день – ««Невістчині посиденьки». Увесь день, а це була субота, гуляли у невістки – це сестра чоловіка. Пригощалися, співали, жартували.

Ведучий 1:

Давайте і ми з вами пожартуємо! Пропоную пограти в гру «Танцюють всі»

Кількість учасників: 9 осіб.

Гравці шикуються, утворюючи 2 кола, один всередині іншого. Внутрішній коло - жіночий, зовнішній - чоловічий. Дівчат повинно бути на одну менше, ніж число хлопців. Починає грати музика. Обидва кола рухаються в різні сторони. Музика обривається, і гравці зовнішнього кола повинні вибрати собі пару з внутрішнього кола. Кому-то, природно, пара не дістанеться, і йому доведеться вийти з кола. А далі всі новоспечені пари танцюють. Потрібно виконати в парі танок.

  • грузинський (зв’язано по одній руці та нозі)

  • гопак (зв’язати тулубом)

  • циганський танок ( зв’язано по одній нозі)

  • вальс ( зв’язані дві руки)

  • реп (зав’язані очі)

Ведучий 2:

Останній день Масляної має назву «Прощений день. Прощання з Масницею». Цього дня весело прощалися з Масницею. Цього дня зі словами «Пробачне заради Христа» усі просять одне в одного пробачення, обмінюються подарунками, а потім цілуються. Подумайте і пригадайте, якщо ви на когось ображені – пробачте йому. А якщо самі когось образили – не забудьте вибачитись.

Ведучий 1:

 З ранку дітлахи збирали дрова для вогнища, а ввечері спалювали опудало Масляної зі словами – «Ай, Масляна обманщиця, до поста довела – сама втекла! Масляна воратись, в Новий рік покажися!»

Ведучий 2:

А тепер гайда і ми урочисто спалимо опудало Масниці і попрощаємося із зимою у хороводі навколо опудала!

(Водіння хороводу навколо опудала, спалювання Масниці.)

Ведучий 1:

Отак весело і яскраво колись проходило святкування Масляної. Подекуди ще й сьогодні люди, дотримуючись наших прадавніх традицій, святкують Масляницю. Але, на жаль, це трапляється все рідше й рідше...

Ведучий 2:

А потім слідував Великий Піст — і про гучні гуляння, веселощі і розваги доводилося забувати.

Ведучий 1:

Ми теж сьогодні добре розважилися. Всі, ви, діти, молодці, добре вмієте веселитися. Запрошуємо пригощатися млинцями зі сметаною, медовим варенням..(Частування учасників і гостей)




 




 









 

bottom of page