top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель.

За вікном уже пізня осінь, майже зима, але зараз перенесемося у чарівне літо, заквітчане польовими квітами, білими ромашками, синіми волошками у житі, червоними маками, голубими незабудками...

     У сиву давнину квіти обожнювали, вважали їх уособленням найніжніших почуттів. А зараз ми поведемо розмову про... віночки – обереги.

       Український віночок — не просто прикраса, а й оберіг, "знахар душі" , бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже.

 А чи знаєте ви квіти які вплітають у віночок?

Давайте проведемо квіткову вікторину "Віночок".

 1. На городі тичка, а на тичці - капличка.

 Без вікон, без верха, а в ній людей без числа. або Стоїть півень на току у червонім ковпаку. (Мак).

 2. Синьоока чарівниця

 Де вінки вона спліта, -

 Часто в полі її бачим у пшеницях та в житах. (Волошка)

 3. Без рук, без ніг, а на повітку збіг. (Хміль)

 4. А що за квітка є, що і сліпий взнає ? (Будяк.)

 5. Стоять красуні на воді,

 Вінки на них білі й золоті. (Водяні лілії.)

 6. Цвіте синьо, лист зелений

 Квітник прикрашає,

 Хоч мороз усе побив - його не займає.  (Барвінок)

7. Я на сонце дуже схожа,

золотиста, ніжна, гожа.

Здогадатись вам не важко,

що за квітка я?(Ромашка).

8. Я найперша зацвітаю,

синім цвітом серед гаю.

Відгадайте що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (Пролісок).

9. Навесні зацвіте білим цвітом, а у жнива – червоним плодом. (Калина).

10.Тільки сніг зійшов, я на світ прийшов.

(Підсніжник).

 Молодці! Ви добре справились із завданням.

 Дійсно! Впліталося до віночка багато квітів і сьогодні «заплетемо» чудовий український віночок, дізнаємося про значення у ньому кожної квітки та кожної стрічки. (Далі учні-читці по черзі розказують про квіти українського вінка, супроводжуючи кожну розповідь відповідним малюнком квітки. Закінчивши розповідь, учень-читець прикріплює малюнок до дошки таким чином, щоб урешті-решт утворилося коло, яке нагадуватиме вінок).

 1-й учень. Деревій — перша квітка українського віночка. Славен він тим, що має цупке стебло, проростає та цвіте всюди. Мабуть, тому і вважають його символом нескореності.

2-й учень. Барвінок — дуже шанована в українців квітка, її блакитний погляд супроводжує нас від самого народження, колись барвінок кидали в першу купіль хлопчика-немовляти, щоб ріс малюк гарним, сильним та сміливим. Також пучечки барвінку вішали над дверима та вікнами, щоб уберегти оселю від злих сил. А вічнозелене барвінкове листя нагадувало нашим пращурам про безсмертя людської душі. Ось чому барвінок — символ життя.

1-й учень. А от безсмертник у віночку — символ здоров'я. Існує чудова легенда про його назву.

Читає вчитель. Одного разу сталася на землі велика суперечка між квітами. Запишалися ошатні квіти Лілія, Троянда, Айстра: «Навіщо засмічувати все навкруги простенькими польовими квітками, навіщо вони, якщо є такі прекрасні, як ми? Вони не мають навіть сотої частки нашої краси. Лише нами нехай квітне земля!» Посварилися квіти.Побачивши, як сперечаються між собою її діти, Матінка-Природа дуже розлютилася й вирішила знищити їх усіх, адже вони зневажають одне одного й тому негідні життя.Але була в рослинному царстві одна маленька квітка, яка звернулась до своїх сестер, щоб помирити їх:«Мені дуже прикро слухати вашу суперечку, любі сестри,— тихенько промовила вона.— Хіба не для всіх нас світить сонечко, хіба не всіх воно однаково гріє та любить? Якщо ми народилися на цьому світі, то всі маємо і рівні права на життя».«А як твоє ім'я?» — запитала Троянда.«У мене немає імені...» — відповіла квіточка.«Імені не має, а поради дає»,— пихато всміхнулася Лілія.І тут всі квіти побачили Матінку-Природу. Вона підійшла до квітки, ласкаво посміхнулася й промовила:«Буде тобі ім'я. Віднині і довіку називатимуть тебе люди безсмертником і поважатимуть за те, що багато лікувальної користі приноситимеш їм».Так отримав безсмертник свою назву.

 2-й учень. А от ромашку вплітають у вінок як символ доброти і ніжності.

1-й учень. Ще до віночка вплітали квіти вишні чи яблуні, як сим вол материнської любові, бо батьки найрідніші люди для кожної дитини.

       Пісня «Маленькі українки» (на мелодію пісні «Хуторянка»).

 

1.Ми живемо у чудовім селі,

в цім селі народилися ми.

Все тут рідне нам всім

і криниця й ставок

і дзвінкий голосок солов’я.

Тут живуть найрідніші нам всім,

це батьки і родина твоя,

і пишаємося ми, що живем  саме тут

України ми дочки малі.

Приспів:

Ми дівчатка гарні,

маленькі україночки.

Співаємо  для вас,

у цей святковий час

і пісня поєднає нас.(двічі)

2-й учень. Без калинового цвіту чи грон ягід також не може бути українського віночка, бо калина — то пісенний образ самої України. Вишневий цвіт, калина та ромашка, переплетені тендітними вусиками хмелю, вважаються втіленням прекрасної душі нашого народу.

 1-й учень. Ружа, мальва та півонія символізують в оздобі українських дівчат віру, надію та любов. Про них також складено в народі легенду. Легенда.(Читає вчитель) Кажуть, що колись були три сестри, і звали їх саме Ружа, Мальва та Півонія.Славилися ці дівчата своєю вродою, але ще найбільше — добротою і чудодійним цілительством, бо рятували людей від багатьох хвороб.Якось довідались про це злі сили і вирішили згубити дівчат. Перетворили вони одного Злого Духа на гарного воїна та підіслали його до сестер. Удаючи із себе пораненого, постукався він уночі до хати та й питається, чи тут дівчата-красуні живуть, що людей лікують?«Тут»,— відповіла Ружа, найстарша сестра.«То впустіть мене до хати»,— каже воїн.Відчинили двері дівчата, допомогли пораненому, загоїли його рани, втамували біль.«А хто ти будеш?» — питає його Мальва.«Той, хто на бранному полі найсміливіший та найжорстокіший».«А чи зробив ти що-небудь доброго людям?»«Ні» — каже Злий Дух.«То і наша допомога не буде тобі на користь!» — вигукнула Півонія.Розлютився гість, дмухнув смертю на дівчат — гадав він, що навіки зітре з лиця землі людську надію, віру та безкорисну любов. Але, на диво, не впали мертвими дівчата, а перетворилися на гарні цілющі квіти.З тих пір ще більше шанують люди ружу, мальву та півонію, прикрашають ними свої подвір'я, мальву саджають під вікном, півонію — біля криниці, а ружу — у садку, ближче до сонця.

2-й учень. Назва чорнобривців пов'язана зі старовинною легендою про майстрів-чоботарів, які виготовляли особливо гарні, святкові жіночі чобітки, що мали яскраво-червоні халяви та чорні голівки - чорнобривці.

 1-й учень. А любисток і волошки були колись птахами, що вчили людей любити одне одного та бути щирими у розмовах. А як померли, то проросли двома пахучими рослинками — любистком та васильком. Люди люблять їх не лише за пахощі, а й за лікарські властивості. Ними миють волосся, освіжають помешкання, купають маленьких дітей. Тому у віночку — це символ людської відданості, уміння бути корисним.

2-й учень. Останньою квіткою українського вінка є мак. Ця квітка уособлює собою вічну боротьбу між добром і злом. Чорна серцевина — то ненависть, а червоні пелюстки — палка любов.

1-й учень. А всього в українському віночку - 12 квіточок, і кожна - лікар, оберіг. Плести віночки — то ціла наука і дійство. Наші прабабусі знали різні секрети; як плести і коли, як зберігати квіти у вінках.

Вчитель. Тепер віночків майже не плетуть з живих квітів, добирають їх зі штучних. Але й до цих віночків треба ставитися з повагою. Дівчинку завжди по віночку впізнають:

 Хто вміє віночок вити - Той вміє життя любити.

 Який вінок - такий голосок.

       Та окрім квітів неодмінною прикрасою віночка є кольорові стрічки, кожна з яких також має в ньому певне місце та значення. (Виходять двоє учнів-читців з кольоровими стрічками. Розповідаючи про значення кольорів, вони чіпляють стрічки під вінком).

       1-й учень (тримає в руках коричневу стрічку та дві жовті). Першою у вінку — посередині в'язали світло-коричневу стрічку. Вона вважається символом землі-годувальниці. Побіч від коричневої в'язали дві жовті — символ сонця.

2-й учень (тримає в руках дві зелені, дві сині та дві блакитні стрічки). Побіч жовтих плели світло-зелені — символ краси і молодості, далі — сині та блакитні — символи води та неба.

 1-й учень (тримає в руках по дві стрічки оранжевого, фіолетового, рожевого кольорів). За блакитною стрічкою слідувала оранжева — символ хліба, фіолетова — символ мудрості, рожева — символ щирості та привітності.

2-й учень (тримає 2 червоного кольору). Останніми в'язали червоні стрічки — символ добробуту та багатства.

Вчитель. Народ раніше був ближчим до природи, шанував її, освячував, оспівував, переймався її красою. Ми часто забуваємо, що природа подарувала свої цілющі скарби людині навік. І ми повинні берегти їх, як своє життя, не забувати традиції нашого народу, якщо призабули то відновлювати. Тому пропоную переглянути відео фільм «Як плести віночки на свято»

 Перегляд відео фільму «Як плести віночок. На Івана Купала»

       Вчитель. Ось і відбулося наше знайомство з українським віночком, красивим і загадковим, таємничим і відвертим, прикрасою й оберегом дівчини з малих літ аж до весілля. Нехай у серцях ваших прокинеться бажання більше дізнатись про наші звичаї, традиції, обереги.

       І на закріплення. Давайте відгадаємо кросворд «Український віночок». Відгадувати ми його будемо у динамічних групах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Рослина, яка неодмінно впліталася у весільний вінок, символ тривалого кохання. (Барвінок).

2.Рослина, яку вплітали у вінок, щоб не зачіпали мавки і русалки, щоб боялися злі духи. (Полин).

3.Хто мав право носити вінки? (Дівчата).

4.На яке свято дівчата ворожили з вінками? (Івана Купала).

5.Яка рослина любить часто задивлятися у воду на свою хорошу вроду? (Калина).

6.Який танець танцюють дівчата, коли у центрі стоїть дівчина у віночку? (Подоляночка).

       Витель. За допомогою малюнків квітів і старанної підготовки учнів, ми зробили свій віночок, який буде оберігати всіх нас. А для того щоб наш віночок став нашим оберегом, треба з’їсти по шматочку нашого українського караваю.

Плетіть і ви собі на долю віночки, хай вони у вас будуть лише щасливі, хай оберігають ваші душі, серця від зла, підлості, неправди. Хай бережуть ваше здоров'я, приносять силу, розум, щирість, сердечність. Але головне.... Не баріться, та з першим весняним сонечком, раненько-рано, у світлих росах, на луках, по берегах, пагорбках назбирайте квіту. Для ваших віночків...

 

 





 

bottom of page